Wywiad z p. Andrzejem Kostką, Prezesem Zarzadu Limatherm Coponents Sp. o.o.
Po chorzowskiej przeprowadzce – nowe możliwości i wyzwania dla Spółki.
– rozmowa z p. Andrzejem Kostką, Prezesem Zarządu Limatherm Components Sp. z o.o.
Przeprowadzka do nowej chorzowskiej siedziby wiele zmieniła w funkcjonowaniu Spółki. Proszę nam o tym opowiedzieć.
Na ul. Żelazną przeprowadziliśmy się w maju 2010 r. Ta przeprowadzka dała wiele Limathermowi – przede wszystkim z uwagi na uzyskane możliwości logistyczne. 2000 m2 powierzchni magazynowej przekłada się na dobre warunki dla działów produkcji, montażu oraz ważnego zaplecza administracyjno – handlowego Spółki.
Limatherm Components jest znaną na Zachodzie marką Grupy INTROL S.A. W roku 2012 będzie świętować swoje pięciolecie. Czy może Pan opowiedzieć nam o firmie?
Oczywiście. Jesteśmy znanym na świecie producentem elementów aparatury kontrolno-pomiarowej i odlewów ciśnieniowych ze stopów aluminium i cynku. Limatherm Components to zakład pracy chronionej – obecnie zatrudniamy 240 osób,; 95% naszych pracowników ma orzeczony stopień niepełnosprawności.
90 procent przychodów osiągamy ze sprzedaży eksportowej, w tym 60 proc. na rynku niemieckim. Firma jest znana również poza Europą – współpracujemy z przedsiębiorstwami ze Stanów Zjednoczonych, Republiki Południowej Afryki czy Australii. Wśród naszych partnerów warto wymienić takie firmy jak ABB, Danfoss, Yumo, Wikai czy Emerson. To światowe marki o uznanym dorobku.
Ponadto, od tego roku podjęliśmy starania w celu wdrożenia certyfikatu ISO w Spółce, by udokumentować i podkreślić profesjonalizm naszej pracy oraz jakość wytwarzanych produktów.
Spółka aktywnie wdraża standardy CSR-owskie – społecznej odpowiedzialności biznesu. Proszę powiedzieć więcej na ten temat.
Nasza siedziba została urządzona od podstaw na potrzeby zakładu pracy chronionej. Stanowiska pracy osób niepełnosprawnych posiadają odpowiednie parametry i wyposażenie, wszystkie pomieszczenia i drogi komunikacyjne są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W gabinetach pielęgniarskim i rehabilitacyjnym przez cały czas jest obecny wykwalifikowany personel. Warto w tym miejscu podkreślić jak ważną rzeczą dla niepełnosprawnych jest praca zawodowa. Nie tylko ze względu na kwestie zarobkowe, ale również jako terapia, czasami jedyna okazja by wyjść z własnych czterech ścian i spotkać się z innymi ludźmi.
Poza tym planujemy udział w „Lodołamaczach 2011” – konkursie dla wrażliwych społecznie pracodawców. Ww. impreza jest organizowana cyklicznie, pod patronatem Pierwszej Damy. Organizatorem jest Polska Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Główną ideą niniejszego konkursu jest promocja zatrudniania osób niepełnosprawnych wśród szerokiego grona odbiorców.
Zaangażowaliście się Państwo również w marketing sportowy..
Ośmiu z naszych pracowników to osoby niewidome – kilku z nich aktywnie uprawia sport; piłkę halową dla niewidomych w klubie Start Katowice. Nasza Spółka w ostatnim czasie aktywnie zaangażowała się w sponsoring tego klubu (stroje, wyposażenie, dojazdy zawodników etc.). Klub w niedługim czasie zmieni nazwę na Limatherm Components Start Katowice.
W roku 2012, gdy będziemy świętować pięciolecie działalności, planujemy zorganizowanie międzynarodowego turnieju „Goalball**” – futbolu niewidomych. Chcemy, by było to dobrze rozpropagowane i prestiżowe przedsięwzięcie.
Panie Prezesie, proszę opowiedzieć nam o asortymencie Spółki. Co cieszy się największym zainteresowaniem Klientów? Co wyróżnia Spółkę? Jakie macie Państwo plany na przyszłość?
Naszymi koronnymi produktami są głowice do czujników temperatury: – stanowią ok. 80 proc. naszej produkcji. Aluminiowe, plastikowe, żeliwne i ze stali nierdzewnej. Ponadto Spółka zajmuje się produkcją kostek. Naszą produkcję realizujemy w stu procentach pod konkretne zamówienia Klienta.
Jeżeli chodzi o najważniejsze plany, chcemy zbudować własną lakiernię. Obecnie wykorzystujemy trzy: w Limanowej, oraz dwie tymczasowe – w Częstochowie i Myszkowie.
W celu usprawnienia procesów logistycznych oraz skrócenia terminów dostaw zamówionych przez naszych Klientów produktów ważne jest, by lakiernia znajdowała na miejscu, w Chorzowie. Skróci to termin realizacji zamówień do maksymalnie tygodnia – jest to dla nas priorytetem.
Dodatkowo planujemy zakup kilku ważnych urządzeń, m.in dwóch wiertarek kolumnowych oraz dwóch automatów do obróbki głowic (gwintów). Ww. urządzenia pozwolą na skrócenie o ok. 40% czasu produkcji, są szybsze o 40% i umożliwią przeprowadzenie o ok. 60% operacji więcej niż dotychczas. Tym sposobem zwiększy się moc przerobowa naszego przedsiębiorstwa. W zakresie naszej produkcji chcemy w większym stopniu postawić na głowice aluminiowe EX oraz głowice nierdzewne.
Jak będzie wyglądać aktywność marketingowa Spółki pod kątem uczestnictwa w imprezach targowych?
Co do działań w ww. zakresie, w 2011 r. planowany jest udział w dwóch imprezach targowych: Interkama w Hannoverze oraz ISA w Houston.
Dziękuję za rozmowę.
Za Wikipedia:
Goalball to gra drużynowa dla osób niewidomych i słabowidzących. Została stworzona w 1946 roku przez Niemca Seppa Reindle i Austriaka Hansa Lorenzena w ramach doskonalenia sposobów rehabilitacji niewidomych weteranów II wojny światowej. Drużyna składa się z trzech zawodników, grających z zasłoniętymi oczami, broniących bramki o wysokości 1,3 metra zajmującej całą szerokość boiska. Boisko do goalballa ma 9 x 18m i podzielone jest na trzy strefy: bramkową (na szerokość 3 m od bramki), rzutu (3 m za strefą bramkową) i strefę środkową, zajmującą szerokość 6 m na środku boiska. Piłka musi być toczona. Musi dotknąć podczas rzutu strefy rzutu zarówno drużyny rzucającej, jak i broniącej. Po pierwszym kontakcie piłki z zawodnikiem drużyny broniącej, drużyna ta ma 10 sekund na odrzucenie piłki. Jeden zawodnik może tylko dwa razy pod rząd rzucić piłkę. Za przewinienia drużyna może otrzymać rzut karny. Gra trwa 2 razy po 10 min. Piłka zawiera dzwoneczki i waży 1,25kg. Mecze rozgrywane są w absolutnej ciszy. Dla wyrównania szans zawodników niewidomych i słabowidzących, podczas meczu goalballa gracze mają zaklejone specjalnymi plastrami oczy oraz dodatkowo noszą nieprzeźroczyste gogle. Wszystkie linie na boisku są wyklejone plastrem, pod którym znajduje się sznurek w celu ułatwienia poruszania się i orientacji na nim, gdyż zawodnicy jedną reką niemal cały czas dotykają podłoża[1].
Goalball na świecie
W goalball rozgrywane są Mistrzostwa Świata, Europy i Polski. Jest to dyscyplina paraolimpijska od 1976 roku i jest pierwszą oficjalną olimpijską grą zespołową dla osób niewidomych i słabowidzących. Obecnym mistrzem świata mężczyzn jest reprezentacja Litwy, zaś kobiet – Kanady[2].
Goalball w Polsce
Mistrzostwa Polski są rozgrywane w trzech turniejach. Obecnym mistrzem Polski (2010) jest Bierutów, a Wicemistrzem są Katowice Obecnym trenerem reprezentacji Polski jest Robert Prażmo. Największymi dotąd sukcesami Polaków na arenie mędzynarodowej było zdobycie 12. miejsca na Mistrzostwach Świata w Roemond w 1986 roku i 5. miejsce Mistrzostw Europy w Greve w 1983 roku. W dniach 19-26 września 2011 w Białymstoku odbędą Mistrzostwa Europy w Goalballu mężczyzn dywizji “C”[3].